Oracle Primavera P6

Primavera ile Proje Yönetimi Planlama

  • Yazılım:Oracle Primavera
  • Fonksiyonu:Proje Yönetimi
Bilgi Al

Primavera P6 Nedir?

Her şey ilk olarak 1983 yılında, Joel Koppelman ve Dick Faris adında iki mühendisin, iş arkadaşlarından birçoğunun yaşadığı, karmaşık projeleri yönetmedeki problemlere dikkat etmesiyle başladı. Bu konuda çok fazla baş ağrısı çekiliyordu.

Joel ve Dick, hayatı daha kolaylaştıracak bir fırsat gördüler. Proje Portföy Yönetimini, masaüstü bilgisayarlarına, yani tam ihtiyacımız olan yere getirecek büyük bir potansiyel olduğunu fark ettiler. Bilgisayarlar, kurumsal hayatta daha yeni yeni yer bulmaya başlıyordu. Joel ve Dick, verimliliği iyileştirmeyi sağlayacak bir yazılım geliştirmeyi hayal ettiler.

Kurdukları firma, İtalyanca da ilkbahar anlamına gelen Primavera, 1 Mayıs’ta faaliyete geçti. Ekim ayında ilk ürünleri Primavera Project Planner P3 piyasaya sürüldü. Böylece, projelerin yönetim şekilleriyle ilgili bir devrim başlamış oldu.

Oracle Primavera Proje Yönetimi

Gerçek projelerinde çalışan kullanıcılardan gelen talepler; 80’lerde hızlıca yükselen bilgisayar teknolojileriyle birleştirilerek, yazılımın sürekli olarak geliştirmesini sağladı. Kısa bir süre sonra ise artık Primavera P3, ne kadar karmaşık ve büyük olursa olsun, bütün projelerde kullanılmaya başladı.

Bu eğitim kapsamında, Proje Kontrat Yönetimi prensipleri içerisinde sürekli olarak yapılan veya yapılması gereken; Kayıt Tutma, Sunumlar ve Takip Edilmesi, Onaylar, Proje Maliyetlerini Yönetme, Kontratı ve Kapsam Değişimlerini Yönetme, Siparişleri Yönetme gibi konulara ışık tutulacaktır.

Primavera P6

90’larda bilgi teknolojileri muazzam bir gelişme gördü. Birçoğumuzun bugün kullandığı Microsoft Windows işletim sistemleri, bilgisayar dünyasında baskınlığını arttırdıkça, firmalar da Windows üzerinde çalışan uygulamalar aramaya başladılar. Primavera Windows için tamamen yeniden tasarlandı. Windows işletim sistemi için hazırlanmış ilk ürünleri, Nisan 1994 ‘de satışa çıktı.

90’ların sonlarına doğru, sunucu/istemci mimarisine göre evrimleşen bilgisayar teknolojileri, çok daha fazla gelişimi de beraberinde getirdi. Bu dönemde, Primavera Enterprise P3e ve TeamPlay ürünlerini piyasaya çıkarıldı. 2000’li yılların başlarında, kendi vizyonunu tamamlayacak şekilde, bazı yazılım şirketlerini satın alarak büyümeye başladı. Kaynak Yönetimi, Portföy Analizi ve Risk Analizi konularında türünün en iyileri olan yazılım kabiliyetlerini edinmek için, sırasıyla ilk önce Evolve, daha sonra ProSight ve Pertmaster satın alındı.

Primavera Proje Planlama

2007 yılında, popüler P3 platformunun bütün kabiliyetlerini tamamen yepyeni bir seviyeye taşıyan, kullanıcıların nerede bulunduğu fark etmeden, herkesin aynı anda bağlanıp çalışabildiği ve etkileşim gösterebildiği Primavera P6 yazılımı piyasaya sürüldü.

Oracle Primavera P6 EPPM

2008 yılında Oracle, Primavera yazılım firmasını satın aldı ve şirket böylece Oracle ailesine katılmış oldu.

2010 yılında Oracle Primavera P6, Project Portfolio Management konusunda lider olarak seçildi. 2012 yılında ise iPhone mobil uygulaması ile artık ceplerimize kadar girdi. Yıllar süren bu evrimleşme sonunda, Oracle Primavera P6 EPPM ortaya çıkmış oldu.