Primavera Nedir

Oracle Primavera P6 ile Proje ve Portföy Yönetimi

Oracle Primavera P6 yazılımı ile Proje Yönetimi ve Planlama Nasıl Yapılır?

Oracle Primavera P6, içerisinde on binlerce projenin barınabildiği ve sınırsız sayıda kullanıcının aynı anda bağlanabildiği çok gelişmiş bir kurumsal proje ve portföy yönetim aracıdır. Yazılım mimarisi itibariyle arka planda yer alan ilişkisel veri tabanı (Microsoft SQL Server veya Oracle DB) altyapısı sayesinde, bütün projeleriniz merkezi tek bir ana sunucu üzerinde toplanabilir ve eş zamanlı olarak yüzlerce kişi sisteme aynı anda erişim sağlayarak projeler üzerinde birlikte çalışabilir. Bütün kullanıcılar kendilerine verilen hak ve yetkilere göre projeler ve aktiviteler üzerinde çalışmalarını aynı anda yapabilir. Böylelikle farklı şehir ve ülkelerde yürütülen projelerin bile bütün bilgileri anında merkez ofis tarafından Oracle Primavera P6 üzerinde raporlanıp takip edilebilir.

Oracle Primavera P6 ile Proje Gecikme Analizleri

Oracle Primavera ile Zaman Yönetimini en etkili biçimde gerçekleştirerek projelerinizi başarıya taşıyın

Oracle Primavera P6 yazılımı ile projelerinizin içinde yer alan yüzbinlerce aktivitenin tahmini sürelerini ve birbiriyle ilişkilerini belirleyerek, başlangıç ve bitiş tarihlerini otomatik olarak hesaplatabilirsiniz. Faaliyetler arasında kurulan mantık bağları ve ilişkilendirmeler sayesinde, her iş kaleminin yapılış sırası, başlangıç ve bitiş tarihi kritik yol metodu (CPM) prensiplerine göre belirlenir. Bu sayede, projenin bitiş gününü geciktirebilen kritik aktiviteler net bir şekilde ortaya çıkartılır. Geç kalmaya yol açabilecek bu kritik aktivitelerin önceden belirlenmesiyle, projenin başarısı için gereken önlem ve tedbirler kolaylıkla alınabilir. Ayrıca planlandığı tarihte başlayamadığı için geciken ve projenin bitiş tarihini kaydıran aktiviteler izlenebilir. Bu gecikmenin sebepleri ve sonuçları değerlendirilerek, proje gecikmesinin giderilmesi amacıyla yapılması gereken iyileştirmeler için yol gösterir. Proje planında meydana gelen tarih değişimleri, gecikmeler ve kaymalar kapsamlı bir şekilde analiz edilir ve detaylı olarak raporlanabilir.

Oracle Primavera P6 ile Projelerde Kaynak Yönetimi ve Kaynak Analizi

Oracle Primavera ile Kaynak Yönetimi projelerde verimli bir şekilde kullanmanızı sağlar.

Aktiviteler üzerinde kullanılacak olan insan gücü, makine/ekipman gücü veya malzemeler kaynak havuzu içerisinde tanımlanarak sınırsız sayıda eleman içeren bir ana kütüphane oluşturabilir. Her kaynak için limit ve kapasite belirlenebilir. Daha sonra ilgili iş kalemleri üzerinde yapılacak olan kullanım miktarları önceden tahmin edilerek girilebilir. Böylece, kaynakların aktiviteler üzerinde gerçekleştirmesi beklenen kullanım miktarı ve bu verinin zamana bağlı değişimi ortaya çıkar. Gelecek için tahmin edilen bu kullanım miktarlarının ileride bir tarihte belirlenen kapasiteyi aşması durumda Primavera P6 sizi uyarır. Her gün, her hafta, her ay hangi iş gücü, makine veya malzemenin nerede ne kadar kullanılması gerektiğini gösterir ve varsa limit/kapasite aşımlarını bildirir. Kaynak dengeleme yaparak elinizdeki iş gücünü verimli kullanmanızı sağlar. Haftalık, aylık veya günlük iş emirleri ile yapılacak işler listesi ve uzun vadeli iş programları çıkartılabilir.

Oracle Primavera P6 ile Projelerde Maliyet Kontrol ve Bütçe Yönetimi

Oracle Primavera Maliyet Yönetimi sayesinde projedeki finansal durumunuzu görebilir ve kontrol edebilirsiniz

Primavera P6 ile projelerin kaynak kütüphanesinde, her kaynak için zamana bağlı olarak değişen beş ayrı birim fiyat tanımlanabilir. Bu birim fiyatların, projedeki aktiviteler içinde yer alan işçilik, malzeme ve makine kullanım miktarlarından tahmin edilen kullanım miktarlarına göre hesaplanmasıyla bütçelenen miktarlar oluşturulur. Kaynaklar dışında, aktivitelerde sarf edilen masraf harcamaları için ayrı tahminler girilebilir.

Oracle Primavera P6 Projelerde başarının anahtarı oluyor

30 yılı aşkın bir süredir projelerin yönetimine katkı sağlayan Oracle Primavera ürün ailesi, sağladığı raporlama ve kontrol özellikleri ile alanında en çok tercih edilen yazılım olmaya devam ediyor. Proje Yönetimi, Proje Maliyet Kontrolü, Proje Zaman/Kapsam Yönetimi, Proje Kaynak Analizi, Kapasite Planlama, Proje Risk Yönetimi, Proje Portföy Yönetimi, Proje/Program Performans İzleme, Proje Kontrat Yönetimi, Yatırım Proje Portföy Analizi konularında dünya lideri Oracle Primavera Ürünlerinin etkin kullanımı ile projelerinizi çok daha iyi takip edebilirsiniz.

AKIM MÜHENDİSLİK | Primavera Türkiye Temsilcisi

AKIM MÜHENDİSLİK, Primavera Türkiye Yetkilisi ve Oracle Gold Partner olarak, tam 24 yıllık kurumsal geçmişi ve proje yönetimi ve planlama deneyimiyle, uzman mühendislik kadrosu ile, Oracle Primavera çözümlerini başarıyla sizlere ulaştırmaya ve proje yönetm kültürüne katkı sağlamaya devam ediyor.

Projelerinizi başarıya ulaştırmak için faydalanabileceğiniz Primavera yazılımları hakkında daha geniş kapsamlı bilgi almak ve işinize nasıl katkı sağlayabileceğinizi öğrenmek için lütfen bize ulaşın. Size özel sunum yapılmasını istemek için ve Primavera ürünlerinin size nasıl yardımcı olabileceğini görmek için bizi arayabilirsiniz.

Aşağıdaki Oracle Primavera Ürünleri ile ilgili olarak size her zaman yardımcı olabiliriz:

Primavera P6 EPPM Enterprise Project Portfolio Management
Primavera P6 Professional Project Management
Primavera Reader
Primavera Risk Analysis (Primavera Pertmaster Risk Expert)
Primavera P6 Progress Reporter
Primavera P6 Analytics
Primavera Contract Management, Business Intelligence Publisher Edition (Primavera Contract Manager)
Primavera Earned Value Management (Primavera Cost Manager)
Primavera Portfolio Management (Primavera Prosight)
Primavera Capital Planning and Investment Control Budgeting (Primavera Fast Track for CPIC & EVIA)
Primavera Data Warehouse (Primavera P6 Reporting Database)
Primavera Contractor (Primavera Contractor Deluxe)
Primavera P6 Enterprise Project Portfolio Management Web Services (Primavera Web Services)
Primavera Contract Management Web Services
Primavera Gateway
Primavera P6 (Cloud Service)