Oracle Primavera Nedir?

Primavera P6 Nedir? (Primavera P6 ile proje yönetiminin başlangıcı)

Her şey ilk olarak 1983 yılında, Joel Koppelman ve Dick Faris adında iki mühendisin, iş arkadaşlarından birçoğunun yaşadığı, karmaşık projeleri yönetmedeki problemlere dikkat etmesiyle başladı. Bu konularda o zamanlar çok fazla baş ağrısı çekiliyordu.

Joel ve Dick, hayatı daha kolaylaştıracak bir fırsat gördüler.

Proje portföy yönetimini masaüstü bilgisayarlarına yani tam ihtiyacımız olan yere getirecek büyük bir potansiyel olduğunu fark ettiler.

Bilgisayarlar, kurumsal hayatta daha yeni yeni yer bulmaya başlıyordu. Joel ve Dick sadece bir ağrı kesici görevi görecek değil aynı zamanda verimliliği iyileştirmeyi de sağlayacak bir yazılım geliştirmeyi hayal ettiler. Herkes için tam bir kazan-kazan (win-win) durumu olacaktı.

Kurdukları firma, İtalyanca da ilkbahar anlamına gelen Primavera, 1 Mayıs ta faaliyete geçti. Ekim ayında ilk ürünleri, Primavera Project Planner (P3) piyasaya sürüldü ve satışa çıktı.

Projelerin yönetim şekilleriyle ilgili yeni bir devrim böylece başlamış oldu.

Gerçek projelerinde çalışan bütün kullanıcılardan gelen verimlilik talepleri; 80’lerde hızlıca gelişen bilgisayar teknolojileriyle birleştirilerek, yazılımın sürekli olarak geliştirmesini sağladı. Kısa bir süre sonra ise artık P3, ne kadar karmaşık ve büyük olursa olsun bütün projelerde kullanılmaya başladı.

90’larda iş yapma yöntemleri bilgi teknolojileri açısından muazzam bir gelişme gördü. Birçoğumuzun bugün kullandığı Microsoft Windows işletim sistemleri, bilgisayarlarda baskınlığını kurmaya başladıkça, firmalar da Windows işletim sistemi üzerinde çalışan uygulamalar aramaya başladılar. Primavera ara yüzü de, Windows işletim sistemini desteklemesi için tamamen yeniden tasarlandı. Windows için hazırlanmış Primavera, Nisan 1994 ‘de piyasaya çıktı.

90’ların sonlarına doğru, sunucu/istemci mimarisine göre evrimleşen bilgisayar teknolojileri, Primavera için çok daha fazla gelişimi de beraberinde getirdi. Primavera bu dönemde Primavera Enterprise (P3e) ve TeamPlay ürünlerini piyasaya çıkardı. Bu yeni ürünler, internetin büyüyen gücünü kullanarak, bütün kurumsal ortamlarda uyum içerisinde çalışan çözümleri sunuyordu.

2000’li yılların başlarında Primavera, kendi vizyonunu tamamlayacak olan yazılım şirketlerini satın alarak büyümeye başladı. Kaynak Yönetimi, Portföy Analizi ve Risk Analizi konularında türünün en iyileri olan yazılım kabiliyetlerini eklemek için sırasıyla ilk önce Evolve, daha sonra ProSight ve Pertmaster alındı. Bu becerilerin hepsini tek bir çatı altına toplayarak, daha iyi bir proje yönetimi gerçekleştirmek için ihtiyaç olan bütün araçları sunmaya başladı.

Primavera 2007 yılında, popüler P3 platformunun bütün kabiliyetlerini tamamen yeni bir seviyeye taşıyan, takım üyelerinizin yeteneklerini daha da ileri götürerek, her bir kişinin yer olarak nerede bulunduğu fark etmeden, herkesin aynı anda kullanıp etkileşim gösterebileceği Primavera P6 yazılımını piyasaya sürdü.

Oracle, iyi bir şeyi gördüğü zaman hemen anlar. 2008 yılında Oracle, Primavera yazılım firmasını satın aldı ve birçok Primavera uzmanı sorunsuz bir geçişi sağlamak için, yeni “Primavera Global Business Unit”e katıldı.

Oracle şuanda, Primavera yazılımını entegre ederek, proje ağırlıklı çalışan ve geniş bir yelpazedeki firmalara, uyarlanabilen, dünyanın ilk kapsamlı Enterprise Project Portfolio Management (EPPM) çözümünü sunabiliyor.

Oracle’ın Primavera yazılımlarını bünyesine katmasından itibaren sürekli iyileştirme ve yenilikler aralıksız devam etti. Primavera P6 Analytics ‘in 2010 yılında çıkmasının ardından, Gartner’s Magic Quadrant da IT Project Portfolio Management da lider olarak kabul edildi. 2012 yılında Oracle, Project Portfolio Management’ı Primavera Team Member for iPhone ve Primavera Team Member Web ara yüzü ile mobil platforma, cep telefonlarına taşıdı.

AKIM MÜHENDİSLİK, Primavera Türkiye Yetkilisi olarak, biz de size bu çözümleri en sağlıklı ve doğru olarak, ihtiyacınızı karşılayabileceği şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz.

30 yılı aşkın bir süredir projelerin yönetimine katkı sağlayan Oracle Primavera ürün ailesi, sağladığı raporlama ve kontrol özellikleri ile alanında en çok tercih edilen yazılım olmaya devam ediyor. Proje Yönetimi, Proje Maliyet Kontrolü, Proje Zaman/Kapsam Yönetimi, Proje Kaynak Analizi, Kapasite Planlama, Proje Risk Yönetimi, Proje Portföy Yönetimi, Proje/Program Performans İzleme, Proje Kontrat Yönetimi, Yatırım Proje Portföy Analizi konularında dünya lideri Oracle Primavera Ürünlerinin etkin kullanımı ile projelerinizi daha iyi takip edebilirsiniz.

Projelerinizi başarıya ulaştırmak için faydalanabileceğiniz Primavera ürün ailesi hakkında daha geniş kapsamlı bilgi almak ve işinize nasıl katkı sağlayabileceğinizi öğrenmek için lütfen bize ulaşın. Size özel sunum yapılmasını istemek için ve Primavera ürünlerinin size nasıl yardımcı olabileceğini görmek için bizi arayın.

Aşağıdaki Oracle Primavera Ürünleri ile ilgili olarak size her zaman yardımcı olabiliriz:

Primavera P6 Enterprise Project Portfolio Management
Primavera P6 Enterprise Project Portfolio Management
Primavera P6 Professional Project Management
Primavera Reader
Primavera Risk Analysis (Primavera Pertmaster Risk Expert)
Oracle Primavera Cloud
Oracle Primavera Cloud
Primavera P6 Progress Reporter
Primavera P6 Analytics
Primavera Contract Management, Business Intelligence Publisher Edition (Primavera Contract Manager)
Primavera Portfolio Management (Primavera Prosight)
Primavera Data Warehouse (Primavera P6 Reporting Database)
Primavera P6 Enterprise Project Portfolio Management Web Services (Primavera Web Services)
Primavera Contract Management Web Services
Primavera Gateway